Mindenkinek kellene, hogy legyen otthon házipatikája. És én most nem a gyógyszeres fiókra gondolok, hanem a füvekre, gyógynövényekre, virágokra, levelekre, gyökerekre, termésekre, gombákra, fűszernövényekre melyek megtalálhatók odakinn a természetben. Sajnálatos módon ezt már nem tanítják nekünk, sem otthon, sem az óvodákban, iskolákban. Leghamarabb a Kertészeti Egyetemen találkozunk az efféle tudással, már ha oda íratkoztunk be.
Ebben a cikkben a legalapabb növényeket kívánom ismertetni, mely mindenki kertjében megtalálható, némely akár balkonon is termeszthető. Nem kell hozzá komolyabb tudás, mindenki ismeri, de kevesen hogy mire való illetve mit lehet belőle készíteni.
FOKHAGYMA (allium sativum)
A fokhagyma fertőtlenítő hatást gyakorol az emésztő- és a légzőrendszerre a benne lévő fenolsavaknak és kénvegyületeknek köszönhetően, amelyek illékony anyagok lévén a kilélegzett levegőbe kerülnek. Rendszeres fogyasztásával megelőzhető a gyomorrák.
Belsőleg a bélférgek elleni küzdelemben hatásos, valamint a gyakori légzőszervi fertőzések megelőzésében és kezelésében.
BORSMENTA (mentha x. piperita)
A borsmentát az emésztőrendszer működési zavarainak (gyomor, bél, epegörcsök, felfúvódás, böfögés, bélgázképződés, epekő, renyhe emésztés, hólyagrenyheség) esetén alkalmazzák. A hideg borsmentatea csökkenti a hányingert. Illóolaja enyhe fájdalomcsillapító és viszketéscsökkentő.
Inhalációs vagy gargalizáló oldat készíthető belőle.
CITROMFŰ (melissa officinalis)
A citromfű görcsoldó és emésztést segítő. Vizes kivonata vírusellenes szer. Leginkább nyugtató hatású teája miatt és a rovarok távoltartására használt közkedvelt növény. Illóolaja baktérium és gombaölő hatású.
CSILIPAPRIKA (capsicum frutescens)
A paprika fokozza a gyomorsav elválasztást és a belek perisztaltikus mozgását. Kapszaicin tartalmának köszönhetően a növény alkalmas mindenfajta fájdalom, gyulladásos tünet helyi kezelésére, izom- és ízületi fájdalmak, lumbágó, herpeszt követő idegbántalmak és műtét utáni emlőfájdalom gyógyítható vele.
FEHÉR ÁRVACSALÁN (lamium album)
40 cm magas, szögletes szára szőrös, üreges.
Húgyúti, emésztési problémák, álmatlanság, fejbőrviszketés, korpás haj, a bőr és a nyálkahártya gyulladása, különféle idegi problémák, légzőrendszer gyulladásainak kezelésére, nyirokkeringés serkentésére alkalmazzák.
Fiatal leveleiből akár leves vagy főzelék készíthető.
GYERMEKLÁNCFŰ (taraxacum officinale)
A gyermekláncfű levelét vízhajtóként használják folyadék-visszatartás, veseelégtelenség, cellulitis, és elhízás esetén. A növény serkenti az epekiválasztást és megkönnyíti annak kiürülését. Vese és epekőhajtó hatású. A gyökér a beleken át történő és a vizelettel való kiválasztást serkenti.
Gyökeréből, leveleiből szárítás után tea, virágaiból szörp, friss leveleiből saláta kászíthető.
ILLATOS IBOLYA (viola odorata)
Belsőleg a légutak hurutos megbetegedéseire ajánlott, mivel csillapítja a köhögést és nyákoldó hatásának köszönhetően köptető hatású. Külső használatnál bizonyos bőrbetegségek esetén használják.
Fogyasztása tea, tinktúra vagy szirup formájában javasolt.
KERTI BAZSALIKOM (ocimum basilicum)
Gyomorrontás, étvágytalanság, felfúvódás, bélgázképződés esetén szélhajtónak használják. Garatgyulladás esetén főzetével gargarizálhatunk.
KERTI KAKUKKFŰ (thymus vulgaris)
A kakukkfű görcsoldó hatását emésztési zavarok - renyhe bélműködés, felfúvódás, böfögés, bélgázképződés, hólyagrenyheség - kezelésére használják. Gyakran ajánlott a köhögés enyhítésére és átmeneti rekedtség ellen. Helyileg az orrdugulás és kisebb sebek kezelésére is alaklmas. Illóolaja féregűző.
KERTI MAJORÁNNA (origanum majorana)
Bélgörcsökre, pszichoszomatikus tünetekkel (erős szívdobogás, emésztési problémák) kísért enyhe idegi problémákra ajánlott. Illóolaja ízületi fájdalmak csökkentésére és az afták elleni szájöblítéshez javasolják.
KÖVÉR PORCSIN (portulaca oleracea)
A kövér porcsin az omega-3 zsírsavakban leggazdagabb növény. Hasmenés, húgyúti fertőzések, láz, szívgyengeség, gyomorhurut, keringés serkentése, koleszterin és cukorbetegség megelőzésére szolgál.
KÖZÖNSÉGES DIÓ (juglans regia)
Összehúzó hatásának köszönhetően a diófa szárított levele hasmenésgátló hatású, visszaállítja a bélflóra egyensúlyát. Ajánlott még vénás és a nyirokkeringés javításásra. Külsőleg bőrproblémák esetében alkalmazható.
KÖZÖNSÉGES FÜGE (ficus carica)
A fügét és a belőle előállított készítményeket renyhe bélműködés és emésztési zavarok esetén ajánlják. Légúti panaszok esetén hatásos köptetőszer. A rügyeket glicerinbe áztatják és az így nyert kivonatot gyomorhurut kezelésére használják. Hagyományosan a füge tejnedvét külsőleg kisebb fájdalmak enyhítésére szolgál. Végezetül a gyümölcs enyhíti a szájüregben lévő afták okozta kellemetlen érzést, és csillapítja a köhögést.
LEVENDULA (lavandula angustifolia)
Teaforrázata idegesség, alvászavar, étvágytalanság, idegi eredetű bélproblémák esetén javallott. Illóolaja bőrfertőzést, rovarcsípést gyógyítja, fürdővízadalékként pedig keringési problémákra, izomtónus rendellenességre alkalmazható.
MÁRIATÖVIS (sylibum marianum)
A szilibin megszünteti vagy csökkenti azoknak az anyagoknak a hatását, amelyek a májszövetek elhalását vagy a máj zsugorodását idézik elő. Méregteleníti a májat és elősegíti a regenerálódását.
MEZEI KATÁNG (cichorium intybus)
Főként a máj és a vese működési zavarainak kezelésére ajánlják. Elősegíti az epekiválasztást és hatékony bizonyos emésztési zavarok (felfúvódás, böfögés, bélrenyheség, bélgázképződés) tüneteinek kezelésében.
NAGY CSALÁN (urtica dioica)
0,6-1 méter magas.
A levelek hatékonyak a reumás fájdalmak, az alvás- és étvágyzavarok, a szellemi és fizikai fáradtság ellen. A gyökér pedig a prosztatamegnagyobbodás okozta vizelési zavarok kiegészítő kezelésére, illetve vérnyomás csökkentésésre ajánlott. Külsőleg a zsíros bőr, a hajhullás és a korpás fejbőr kezelésére használják.
Tartós használat allergiás tüneteket okozhat!
ORVOSI ZSÁLYA (salvia officinalis)
A zsálya alkalmazása emésztési zavarokra (gyomortáji felfúvódás, lassú emésztés, böfögés, bélgázképződés) ajánlott. Jótékonyan hat a klimax idején jelentkező erős éjszakai izzadás megszüntetésében. Külsőleg alkalmazva segít megakadályozni a fertőzést, elősegíti a hegképződést, jó hatású az afták, a fogíny-, vagy mandulagyulladás esetén, továbbá visszér eredetű lábfekélyeknél.
Forrázatként, főzetként, folyékony és száraz kivonatban vagy tinktúraként használják.
PIPACS (papaver rhoeas)
A virágszirmokat hasznosítják. A benne lévő rhoeadinnek köszönhetően csillapítja a köhögést, rekedtséget. Használható enyhe álmatlanság esetén.
Szárítva felhasználják teaforrázatként, porítva kapszulában, vagy szirupkészítéshez. Más virágokkal keverve is alkalmazzák, úgy mint hársfa, levendula vagy golgotavirág.
REBARBARA (rheum palmatum)
A rebarbara rendkívül hatékony az átmeneti székrekedés tüneteinek kezelésére, de használatakor minden esetben figyelembe kell venni az orvos előírását!
Kizárólag orvosi rendelvényre szedhető!
ROZMARING ( rosmarinus officinalis)
A növény immunserkentő tulajdonsága a máj és az epe működésére, továbbá a központi idegrendszerre van hatással. Vízhajtó, köptető és gyulladáscsillapító tulajdonsága is van. Görcsoldó, orr-fül-gége okozta panaszoknál, nagyfokú kimerültség esetén, bőr problémák, zsíros haj, illetve reumatikus fájdalmak esetén is ajánlott.
VADRÓZSA/CSIPKEBOGYÓ (rosa canina)
Hatóanyagának köszönhetően étvágy- és anyagcsere-fokozó hatású és erősíti az immunrendszert. Gazdag csersavtartalma miatt a csipkebogyót összehúzószerként hasmenés ellen használják.
A csipkebogyóhúst erősítőszerként fertőző betegségekre és lábadozás idejér ajánlják. Meghűlések megelőzésére és kezelésére, influenzás megbetegedés és vitaminhiány, lázas állapotra, általános fáradtságra is remek.